Відновлення енергетичного сектору: Протягом чотирьох місяців фінансові установи надали позитивні рішення на бізнес-заявки на суму 55 мільярдів.


Українські банки за червень-вересень 2024 року отримали 2484 заявки від бізнесу на кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури на загальну суму 54,8 млрд грн. Уже схвалено заявки (підписані угоди й ті, що готуються до підписання) на суму 7,9 млрд грн, а обсяг валового портфеля кредитів, пов'язаних із енергетичними потребами юридичних осіб, становить 2 млрд грн.

Про це йдеться в повідомленні Національного банку України за результатами опитування 20 банків про кредитування проєктів бізнесу із відновлення енергетичної інфраструктури за період з 1 червня до 30 вересня 2024 року.

Зокрема, у місяці вересні:

З червня загальна потужність генерації, профінансована через надані бізнесу позики, досягає приблизно 200 МВт (згідно з попередніми даними, що охоплюють близько 85% портфеля).

Найбільші фінансові витрати спрямовані на закупівлю і установку газопоршневих когенераційних систем потужністю 96 МВт, а також на придбання дизельних і бензинових генераторів загальною потужністю 51 МВт, і на реалізацію проектів сонячних електростанцій потужністю 49 МВт.

Проєкти отримують фінансування в 21 регіоні держави.

Крім того, банки кредитують і населення. Упродовж вересня громадянам надано 1,1 тис. кредитів загальним обсягом 133 млн грн.

Обсяг валового портфеля кредитів, пов'язаних із енергетичними потребами фізичних осіб, зараз становить 204 млн грн.

"Голова Національного банку Андрій Пишний зазначив, що ми спостерігаємо зростаючу тенденцію у виконанні банками спільної ініціативи з кредитування для підтримки енергетичного сектора, оскільки впродовж вересня загальний обсяг кредитного портфеля для бізнесу збільшився вдвічі."

Нагадуємо, що в червні 2024 року, за підтримки Національного банку, 20 фінансових установ, які складають понад 85% чистих активів у даному секторі, підписали меморандум про намір інвестувати в відновлення енергетичної сфери.

На початку вересня стало відомо, що з червня українські фінансові установи отримали 1975 запитів від підприємств на отримання кредитів для реалізації проєктів, спрямованих на відновлення енергетичної інфраструктури, загальна вартість яких становить 46,4 млрд грн.

Як повідомлялося, з 20 липня запрацювали урядові програми безвідсоткового кредитування громадян, а також програма "Доступні кредити 5-7-9" для ОСББ та ЖБК на купівлю обладнання для генерації з альтернативних джерел енергії та установок для зберігання енергії.

Програма "Доступні кредити 5-7-9%" також передбачає можливість для підприємців використати кредитні кошти на придбання сонячних та вітрових електростанцій, а також обладнання для накопичення електричної енергії.

Нагадуємо, що згідно з інформацією Міністерства енергетики, після масованих атак на енергетичну інфраструктуру, що відбулися після 22 березня 2024 року, Україна зазнала втрат в обсязі приблизно 9 ГВт потужності.

На початку червня Національний банк ухвалив рішення, які мають спростити кредитування відновлення енергетики та збільшити кредитний потенціал банків у півтора рази.

Related posts