Подовжені кінцівки, набряклі обличчя: яким чином трансформуються люди протягом 5, 10 та 50 років життя на Марсі.
Після оголошень Ілона Маска про намір відправити людей на Марс менш ніж за десять років і звести там місто, фахівці почали досліджувати, як життя на Червоній планеті вплине на людський організм. Адже перебування в умовах марсіанської гравітації протягом тривалого періоду може суттєво змінити фізіологію людей.
Засновник компанії OsteoStrong, яка спеціалізується на здоров'ї кісток, Кайл Загродзкі припустив, що люди навіть можуть розвинутися в новий підвид. Він пояснив, що марсіанське середовище може підштовхнути людський вид еволюціонувати до нових версій своїх "кузенів-землян" з витягнутими кінцівками та одутлими обличчями, які сформуються через 5, 10 і 50 років після перебування на Червоній планеті, інформує UAINFO.org з посиланням на The Sun.
На думку Кайла Загродського, астронавти, які вирушать на Марс, спочатку відчуватимуть себе досить комфортно, оскільки зниження гравітації зменшує навантаження на їхні кістки та суглоби. "Нові члени експедиції отримають значну фізичну вигоду в короткостроковій перспективі, поки їхні кістки та м'язи не адаптуються до нових умов", - зазначив він.
Оскільки на Марсі гравітаційне поле становить приблизно 38% від земного, це суттєво позначиться на фізіологічних процесах в організмі людини.
Оптимістичні оцінки Стенфордського дослідження 2020 року показали, що астронавти під час трирічної місії на Марс втратять третину щільності своїх кісток. І приблизно у половини з них може розвинутися остеопороз. А першою помітною зміною стане подовження хребта.
За словами Кайла Загродзкі, короткотривале перебування на Червоній планеті не матиме сильного впливу на організм людини. "Крім зміни у розподілі жиру, яка з часом може виглядати все більш дивною, ми, ймовірно, не побачимо значних зовнішніх фізичних змін у дорослих, які збираються відвідати Марс на короткий проміжок часу", - розповів науковець.
Також зверніть увагу: У далекому минулому доба на нашій планеті тривала на дві години більше, що сприяло еволюційним змінам.
Однак, якщо амбіційні плани Ілона Маска щодо колонізації Марсу втіляться в життя, і люди залишаться на Червоній планеті протягом багатьох років, зміни можуть стати очевидними навіть у їхніх рисах обличчя. "Перші ознаки змін проявляться у розподілі жирової тканини, що призведе до більш округлих облич. Нове покоління, яке виросте на Марсі, виглядатиме зовсім інакше, особливо після досягнення підліткового віку", - зауважив Загродзкі.
Фахівець підкреслив, що відсутність земного тяжіння на Марсі призведе до того, що люди стануть значно слабшими в усіх аспектах: процеси формування кісток, м'язів та серцево-судинної системи зазнають суттєвих ускладнень, що може спричинити серйозні медичні проблеми.
"М'язи виконують не лише функцію сили. Вони також містять інсулінові рецептори, які грають ключову роль у контролі рівня глюкози в крові. Якщо м'язи слабкі або недостатньо розвинені, ймовірно, що в них буде менше цих рецепторів. На мою думку, діабет другого типу стане однією з численних серйозних проблем, які можуть виникнути у марсіан", - висловив свої припущення Кайл Загродзкі.
Володимир Усов, екс-глава Національного космічного агентства України та теперішній космічний підприємець, висловив думку, що для успішної колонізації Марса земним жителям знадобляться генетично модифіковані астронавти. Він підкреслив, що обмеження людської біології ускладнюють процес освоєння інших планет.
Усов підкреслює важливість збільшення інвестицій з боку приватного сектору та науковців у процес адаптації людського організму до умов космосу. Він стверджує, що без цього аспекту тривалі космічні місії можуть виявитися майже нездійсненними.