Вони вже не просто кусаються, а справжнісінько гризуть: якими будуть ціни на овочі та фрукти в Україні взимку?


Для всіх наших шановних читачів, які уважно стежать за змінами цінників на продукти харчування, є ціла низка дуже важливих новин. Справа в тому, що в Україні інфляція та надто маленький урожай призвели до різкого зростання цін на фрукти та овочі.

Ціни на звичні овочі для приготування борщу зазнали суттєвих змін: картопля помітно подорожчала, а цибуля також зросла в ціні ще раніше.

Так, журналісти одного з українських телеканалів з'ясували в експертів, на які ціни потрібно розраховувати простим людям у найближчі тижні та місяці.

Декілька тижнів тому голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев оприлюднив список товарів, які за рік подорожчали найбільше.

Якщо ми розглянемо овочі, то їхній рейтинг виглядає наступним чином:

Згідно з інформацією, опублікованою на порталі EastFruit, на минулому тижні вартість картоплі коливалася в межах 20-30 грн за кілограм, що залежало від сорту та якості продукції. На 30 жовтня середня ціна на картоплю перевищила 30 грн за кг. Порівнюючи з кінцем жовтня минулого року, можна відзначити, що ціни зросли приблизно в три рази.

За даними EastFruit, наприкінці минулого тижня в Україні нарешті почала дешевшати білокачанна капуста. Виробники озвучували ціни на овоч у межах 15-23 грн/кг. У середньому це на 16% дешевше, ніж наприкінці позаминулого тижня.

Подібну ситуацію можна помітити і з вартістю моркви – фахівці зазначають, що у порівнянні з минулим роком ціна на цей овоч зросла більш ніж удвічі. На ринках Києва минулого тижня ціни на моркву коливалися в межах 20-26 грн за кілограм.

Портал EastFruit інформує про підвищення цін на огірки. Напередодні вихідних торговці почали реалізовувати цей овоч за ціною в межах 80-100 грн за кілограм. Це, в середньому, на близько 25% більше, ніж було наприкінці позаминулого тижня.

Схожу тенденцію можна помітити на прикладі помідорів. У жовтні ціна червоних помідорів піднялася до 95 грн за кілограм, тоді як рожеві перевищили позначку в 100 грн за кілограм.

Крім того, в Україні спостерігається різке підвищення цін на цибулю. На середину місяця ціни в українських господарствах коливалися в межах 10-15 грн/кг, що залежало від якості продукції та обсягів постачання. Це означає, що ціни виявилися практично на 20% вищими в порівнянні з першою половиною жовтня. Якщо ж провести порівняння з минулим роком, то нинішні ціни зросли майже на 40%.

На ринку фруктів спостерігається невтішна цінова ситуація. Найбільше зростання цін зафіксовано на популярні види, зокрема на груші та яблука.

На початку цього місяця в Україні було зафіксовано рекордні ціни на яблука. Згідно з інформацією з EastFruit, оптові ціни на даний фрукт досягли найвищого рівня за останні сім років. Наприкінці другої декади жовтня яблука продавалися за ціною від 17 до 25 грн за кілограм, залежно від сорту та якості продукції.

Отже, в середньому вартість яблук перевищила 50% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року. З 1 листопада ціни на українські яблука в основних торгових мережах коливалися в межах від 29,90 до 32,14 грн за кілограм.

За останні місяці ціни на популярний фрукт кидало то в один, то в інший бік. У першій половині вересня ціни на українські груші виявилися на 32% нижчими, ніж минулого року. За рахунок збільшення пропозиції на ринку на той момент грушу з місцевих господарств на українському ринку пропонували до продажу великим оптом по 15-30 грн/кг.

Інші категорії фруктів не радують споживачів своїми цінами. Наприклад, вартість лимонів залишається на високому рівні. На даний момент середня ціна за кілограм становить близько 74 гривень, хоча в вересні цей показник був ще вищим — близько 92 гривень.

На даний момент середня вартість апельсинів досягла 100 грн за кілограм, в той час як у вересні середні ціни в магазинах складали 82 грн за кілограм.

Середня ціна кілограма бананів наприкінці жовтня становила близько 58 грн/кг - тобто майже не змінилася з вересня.

У минулому місяці спостерігалося найзначніше підвищення цін з початку року. Порівняно з вереснем попереднього року, рівень інфляції досягнув 8,6%.

Фахівці не прогнозують радикального стрибка цін на продукти, оскільки через бойові дії скоротилося як населення країни, так і реальні доходи. Тому "надто радикально підприємці ціни піднімати не ризикнуть", - каже експерт Олег Пензін.

Нагадаємо, овочевий салат стає розкішшю: ціни на огірки та помідори різко пішли вгору.

Раніше повідомлялося, що зростання цін на м'ясо може спонукати українців задуматися про дієту: які перспективи чекають на них у майбутньому?

Related posts