Вживаємо коректно: у чому полягає відмінність між термінами "виняток" і "виключення"?
Як коректно використовувати терміни "виняток" і "виключення"/Зображення: freepik
Останнім часом ми бачимо нову хвилю суржику у мовленні українців. Зараз це більше позитивне явище, адже мішанка (те саме, що суржик) з'являється через те, що люди, які раніше активно спілкувалися російською, тепер намагаються повністю перейти на українську. Звичайно, ні в кого це не виходить одразу ідеально, тому кпинити за суржик не потрібно, але можна допомогти співрозмовнику (або й собі) дізнатися український відповідник того чи іншого слова/виразу.
Деталі
Часто суржик може проявлятися навіть у вживанні українського слова в невірному контексті. Одним із прикладів є плутанина між термінами "виняток" і "виключення". Хоча на перший погляд вони можуть здаватися синонімами, їх значення насправді різняться. Тож давайте розглянемо, в чому полягає ця різниця.
В українській мові термін "виняток" вживається для позначення істотної різниці від звичайного стану речей, а також для опису відхилення від встановлених принципів, правил, стандартів і норм. Наприклад: Підвищення податків вплине на всіх громадян України, окрім військових.
Термін "виключення" вказує на дію або процес, що є синонімами слів "видалення", "скасування" та "усунення". Наприклад, народних депутатів Дмитрука і Одарченка було виключено з складу парламентських комітетів.
Отже, буде неправильно (хоча і часто вживано) формулювання: На засіданні Верховної Ради повинні бути присутніми всі депутати без винятку.
Раніше ми розглядали, як правильно висловити термін "сходовий проліт" без використання суржика.