Як пробіг впливає на технічний стан автомобіля - Auto24
Автомобіль вимагає постійних витрат на утримання, таких як пальне, страховка, регулярне обслуговування, а також витрати на непередбачені ремонти, миття, аварії, штрафи тощо. Крім того, з плином часу та зростанням пробігу його вартість знижується - залишкова вартість автомобіля швидко падає, навіть якщо його не експлуатувати.
Читайте також: Строк служби автомобіля: який ресурс закладають автовиробники
Коли справа доходить до розрахунків витрат на амортизацію, паливо, регулярне технічне обслуговування та страхування, це завдання виконується відносно просто. Проте ситуація з непередбаченими поломками є більш складною. Тут важко точно оцінити витрати, оскільки автомобілі можуть відрізнятися за надійністю. Додатково, вартість запчастин варіюється: для деяких моделей вони можуть бути досить дорогими, тоді як для інших - значно дешевшими. Проте ми спробуємо підсумувати основні моменти.
Зазвичай на такому пробігу у водіїв з достатньо активною манерою керування зношуються гальмівні колодки. Причому, якщо мова йде про сучасні високотехнологічні автомобілі, то стираються, як правило, і передні і задні колодки. Вартість гальмівних колодок різна. Наприклад на старенький Renault Megane колодки коштують 500-800 гривень, а на Audi RS Q7 ціна комплекту колодок у 10 000 грн є нормальною.
На багатьох автомобілях встановлені тяги стабілізатора, які можуть зношуватися в залежності від стану дорожнього покриття. Основною ознакою їхньої несправності є характерний стук при проїзді нерівностей. Цікаво, що цей звук не виникає при проїзді через лежачих поліцейських, а стає помітним, коли колеса однієї осі працюють не синхронно. Вартість таких елементів підвіски залишається досить доступною, навіть для автомобілів високого класу.
До речі коли краще міняти гальмівні диски та колодки в авто
На даному етапі пробігу у багатьох автомобілів настає час для "глобального технічного обслуговування". Це передбачає заміну ременів, роликів, водяної помпи, а також оновлення охолоджуючої та гальмівної рідин. Усі ці процедури є плановими, тому підготовку до великого ТО можна здійснити заздалегідь. Ціна такого обслуговування коливається від 5-6 тисяч гривень для бюджетних моделей до 20-40 тисяч гривень для автомобілів преміум-класу.
В Україні існує практика заниження пробігу автомобілів перед їх продажем, оскільки на автосайтах важко натрапити на автомобіль, у якого одометр показує більше 250 тисяч. Інформацію про фактичний пробіг можна отримати, оцінюючи загальний стан автомобіля.
Також на цьому пробігу зазвичай замінюють другий комплект гальмівних колодок і доводиться другий раз міняти тяги стабілізатора. Якщо автомобіль експлуатується на дуже поганих дорогах, то підходить черга заміни втулок стабілізатора та сайлетблоків важелів. У більшості випадків це не дуже дорогі деталі навіть на преміальних авто.
Після 100 тисяч кілометрів вже можуть починатись перші проблеми з двигунами. Підтікання оливи або антифризу - не рідкість на багатьох моделях. Також можливі перші проблеми з екологією, особливо на дизельних двигунах Евро6. Виною тому не стільки надто складна конструкція, скільки неякісне пальне, яке досі зустрічаються на українських АЗС.
Ось ще один варіант: "Крім того, давайте розглянемо, що таке сайлентблоки і чому важливо їх замінювати."
На автомобілях з механічною трансмісією може настати час для заміни зчеплення, особливо якщо водій активно експлуатував автомобіль. При інтенсивному водінні зчеплення може зноситися швидше. Якщо водій часто "нажимає на газ", може виникнути необхідність не лише в заміні зчеплення, а й у заміні демпферного маховика. У більшості звичайних автомобілів вартість робіт по заміні зчеплення на столичних СТО коливається в межах 8-10 тисяч гривень. Запчастини ж обійдуться трохи дорожче — приблизно 15-20 тисяч гривень. А для преміальних автомобілів ціни можуть суттєво зрости.
Це той етап пробігу, коли можуть з’явитися перші труднощі з дорогими компонентами та механізмами. Зазвичай саме в цей період вимагає ремонту рульова рейка. У більшості випадків її відновлення обійдеться в суму від 15 до 30 тисяч гривень для звичайних автомобілів. Для автомобілів преміум-класу ціни можуть бути вищими, але не суттєво.
На цьому етапі експлуатації автомобіля часто виникає потреба в заміні амортизаторів підвіски. Для звичайних та доступних моделей, які часто зустрічаються на наших шляхах, комплект з чотирьох амортизаторів коштує приблизно 10-15 тисяч гривень. Проте для преміум-класу із сучасними системами активної підвіски ціна може значно перевищувати 100 тисяч гривень.
Такий пробіг можна вважати значним. Багато компонентів автомобіля вже досягають межі свого експлуатаційного ресурсу. Зазвичай, турбіну необхідно замінити або відремонтувати, що обійдеться від 20 тисяч гривень у бюджетному сегменті. Також можуть виникати перші неполадки з автоматичними трансмісіями, ремонт яких може коштувати від 30 до 40 тисяч гривень.
Нормальний ресурс турбіни - близько 200 тисяч кілометрів
На такому пробігу вже виходять з ладу каталізатори та сажові фільтри. Розв'язання проблем з екологією може бути радикальним - видалення "зайвих" елементів з наступним перепрограмуванням блоків керування. Обійдеться це у кілька сотень доларів. Або заміна новими деталями, й тут вже рахунок йде на тисячі доларів.
Двигуни на такому пробігу вже можуть споживати чимало оливи та вимагати, як мінімум, середнього ремонту (заміни поршневих кілець). Вартість таких операцій навіть для бюджетних авто стартує з 30-40 тисяч гривень. Для преміальних - 200-300 тисяч гривень є цілком нормальним прайсом.
Ось кілька ознак, що можуть свідчити про несправність автомобільного каталізатора.
Автомобілі, які мають пробіг понад 300 тисяч кілометрів, у багатьох випадках недоцільно експлуатувати. Витрати на ремонти за невеликий період часу можуть перевищувати ціну самого автомобіля. Надійність таких автомобілів також під сумнівом - вони можуть зламатись у будь-який момент.
Винятком можуть стати автомобілі "класичного типу", виготовлені в період з середини 1980-х до початку 2000-х років. Якщо за ними ретельно доглядали, їх пробіг може перевищувати півмільйона кілометрів і навіть більше. І такі автомобілі ще можуть мати значний залишковий ресурс.
Для більшості сучасних автомобілів пробіг у 300 тисяч є дуже великим. Він відповідає строку експлуатації близько 15 років - саме такий ресурс закладають більшість автовиробників. Звісно, експлуатувати автомобіль після цього можна, більшість наших співвітчизників так і роблять, але витрати на таку експлуатацію швидко зростають.
Читайте також: Автомобільні мотори з ресурсом більше 500 тисяч кілометрів