Як сталося виникнення технічного дефолту "Укренерго"
Фото: ФБ-сторінка НЕК "Укренерго"
Оператор системи передачі електроенергії "Укренерго" анонсував початок переговорів з інвесторами, яким заборгував виплати за "зеленими облігаціями сталого розвитку". Це сталося попри те, що НЕК навіть в умовах війни залишається однією з найбільш прибуткових компаній в Україні. Про порушення умов випуску євробондів в "Укренерго" попередили минулого тижня. Ця заява сколихнула не лише вітчизняний енергетичний ринок, а й викликала докори з боку зарубіжних партнерів компанії. Проте реальні обставини, які пояснюють причини цієї історії, виявилися більш прозаїчними і буденними для українського енергоринку, ніж емоційні дискусії в блогосфері. Mind розібрався у поточній ситуації, що склалася навколо "Укренерго", і перспективах її розвитку.
Чому "Укренерго" призупиняє виконання зобов'язань перед кредиторами? У повідомленні компанії зазначається, що ця зупинка є "тимчасовим технічним заходом". Вона триватиме "до завершення процесу реструктуризації", який планується розпочати "в найближчому майбутньому".
Яка була реакція на цю заяву? Події навколо "Укренерго" отримали в медіа назву "технічний дефолт", що спричинило значні коливання на ринку. Прихильники "зелених" технологій звернули увагу на неефективну тарифну політику в сфері відновлюваних джерел енергії та на зростаючі мільярдні борги держави перед бізнесом, які щорічно лише наростають. Ті, хто підтримує західні реформи, вважають, що коріння проблеми "Укренерго" криються у порушенні корпоративного управління, що, на їхню думку, підтверджує зміну керівництва НЕК у вересні, яка не була погоджена з наглядовою радою.
Як формувалися борги "Укренерго"? За даними Міністерства фінансів, станом на кінець травня 2024 року, держборг України сягнув 6,1 трлн грн, або $151 млрд. У цій сумі гарантовані державою борги компаній "Укренерго" й "Укравтодор", за підрахунками галузевих експертів, займають близько 1%, або $1,7 млрд в грошовому еквіваленті.
Україна обслуговувала свої борги навіть у перші місяці повномасштабного вторгнення. Але влітку 2022 року уряд зміг домовитися з кредиторами про дворічний мораторій на виплати, до 1 серпня 2024 року. Хоча протягом цього часу країна не сплачувала проценти за єврооблігаціями, вони продовжували нараховуватися. Відповідно до угоди, накопичені за два роки купонні платежі було капіталізовано після завершення терміну "кредитних канікул".
28 серпня нинішнього року Мінфін відзвітував про успішну реструктуризацію єврооблігацій - "зовнішнього комерційного боргу України". "Це знакове рішення є вирішальним етапом у стратегії, направленій на збереження макроекономічної стабільності країни... та збереження ресурсів, необхідних для фінансування оборони у протистоянні повномасштабній агресії росії", - йшлося в повідомленні.
Що собою представляють ці облігації? "Єврооблігації "Укренерго", про які йдеться, були випущені в 2021 році з метою покриття боргів перед виробниками "зеленої" енергії. Вони не мають жодних інших зобов'язань щодо ринку відновлювальної енергетики. У 2022 році компанія зверталася до міжнародних інвесторів з проханням про відстрочку виплати відсотків за цим боргом на два роки. Термін дії цього запиту завершився 8 листопада", - повідомив аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital Денис Саква в інтерв'ю для Mind.
Які наслідки для енергетичного сектора можуть мати проблеми з "Укренерго"? "Укренерго" продовжує виконувати свої обов'язки відповідно до національного законодавства та статуту компанії. Зокрема, йдеться про актуальні завдання, такі як підготовка до зимового періоду, відновлення інфраструктури, організація заходів захисту та зміцнення стабільності об'єднаної енергосистеми України в умовах військового конфлікту", - повідомляють у НЕК.
"Сталася ситуація, коли намагались знайти в чорній кімнаті чорного кота, а його там не було. Раніше чи пізніше системний оператор дійде згоди з кредиторами, здійснить виплати. На оперативну обстановку в енергосистемі та проходження зими ця ситуація не матиме жодного впливу", - впевнений Андріан Прокіп, експерт із енергетики Українського інституту майбутнього.
Проблема в тому, зазначає він, що енергетична політика в Україні будується на принципі "зараз щось наприймаємо, а потім якось розпетляємо". Це не перший випадок, коли компанія "Укренерго" брала зовнішні позики для розрахунків за боргами на внутрішньому ринку. Водночас "самій НЕК винні більше, ніж винна вона" внаслідок "нескінченої історії" - низької якості державного регулювання енергоринку в Україні.