Які очікуються зміни в ЄСВ у 2025 році: єдиний соціальний внесок для фізичних осіб-підприємців знову стає актуальним.


Страхові внески, які сплачують роботодавці за своїх співробітників, а також фізичні особи-підприємці, знову набувають важливості. Фокус розібрався, яка є максимальна сума Єдиного соціального внеску (ЄСВ) та яким чином буде відбуватися його нарахування.

З 2025 року відновлюється єдиний соціальний внесок для фізичних осіб-підприємців. Цю інформацію озвучила народна депутатка, член комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

За словами Южаніної, зупинення дії цієї норми закону про ЄСВ передбачено п. 3 прикінцевих положень проєкту держбюджету (законопроєкт № 12000).

Зараз українські підприємці мають можливість не сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ), незважаючи на те, що податкова служба неодноразово наголошувала на наслідках несплати цього внеску під час війни, зокрема на впливі на зарахування страхового стажу. Проте, відповідно до пункту 3 прикінцевих положень законопроєкту "Про Державний бюджет України на 2025 рік", планується призупинити дію норм, які дозволяли фізичним особам-підприємцям не сплачувати ЄСВ у період воєнного стану. Це пояснює адвокат Андрій Шабельников, керівний партнер юридичної компанії "EvrikaLaw".

"Отже, з часу набрання чинності закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік" у версії, яка наразі обговорюється у Верховній Раді України, пільга з ЄСВ перестане діяти," -- зазначив він.

Зазначимо, що у законопроєкті про держбюджет на 2025 рік передбачена ще одна норма щодо ЄСВ. Йдеться про збільшення розміру максимальної бази для нарахування ЄСВ з нинішніх 15 до 20 мінімальних зарплат.

Отже, з наступного року, як зазначила Ніна Южаніна, внески нараховуватимуться на зарплати, які будуть на 40 тисяч більшими, ніж нинішні, тобто до 160 тисяч гривень. Максимальний розмір Єдиного соціального внеску складе 35 200 гривень, тоді як наразі він становить 26 400 гривень. Важливо відзначити, що за новими умовами внески сплачуватимуть як роботодавці, так і фізичні особи-підприємці.

ЄСВ є регулярним, обов'язковим та щомісячним платежем, який потрібно здійснювати не пізніше 20-го числа наступного місяця, вносити раз на квартал чи наприкінці року. Наслідком несплати ЄСВ є ненарахування пенсійного стажу.

Зазначимо, що 2025 року сам розмір ЄСВ з 1 січня не зміниться. Відбудеться це через те, що проєктом держбюджету на 2025 рік мінімальна зарплата в Україні залишиться такою ж -- 8 тис. грн. Тож за місяць страхового стажу наступного року потрібно внести 1760 грн (22% від розміру мінімальної зарплати) або 5280 грн за квартал.

Таким чином, у 2025 році фізичні особи-підприємці будуть зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати. Оскільки мінімальна зарплата залишиться на позначці 8 тисяч гривень, щомісяця ФОПи повинні будуть вносити 1760 гривень, що за рік становитиме 21 120 гривень, -- зазначає Андрій Шабельников.

Фізичні особи-підприємці, які мають основне місце роботи, відповідно із нормою (ч.6 ст.4 закону про ЄСВ), що продовжує діяти, звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо роботодавець сплатив за місяць звітного періоду хоча б мінімальний страховий внесок.

Однак існує ще кілька підприємців, які матимуть можливість не сплачувати ЄСВ у 2025 році, а саме:

Зазначимо, що з 1 жовтня 2024 року відбудеться підвищення ставки військового збору для фізичних осіб-підприємців.

Зокрема для ФОП платників єдиного податку 1, 2 та 4 груп військовий збір складе 10% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного року. Тобто до грудня 2024 року сума складатиме 710 грн, а з 1 січня 800 грн.

Одночасно підприємці, що належать до третьої групи, зобов'язані сплачувати військовий збір у розмірі 1% від своїх доходів.

На тлі зміни податків для ФОП Фокус поцікавився, чи буде це мати довготривалий ефект для економіки країни.

Згідно з словами Олексія Бебеля, заступника голови АО "Алібі", впровадження нових податків, підвищення ставок існуючих або розширення бази оподаткування, зазвичай, призводить до короткочасного впливу.

"Через те, що він припадатиме на вже укладені контракти, перші три-чотири місяці відбудеться стрибок у надходженнях до бюджету від цих податків, потім кількість платежів скоротиться, а, за певних умов, через півроку після цього стрибка сума зборів буде меншою, ніж перед запровадженням збільшених податків. Падіння відбудеться тому, що приблизно за чотири місяці буде вироблено нові шляхи оптимізації, а стагнація зборів може відбуватися на тлі посилення кризових явищ у економіці та подальшого скорочення споживання з боку населення", -- сказав Бебель.

У той же час, число нових фізичних осіб-підприємців в Україні продовжує зменшуватись. Видання "Фокус" вже розглядало причини, через які реєстрація підприємців у країні, що переживає війну, суттєво знизилась. Експерти вказують на те, що основними факторами є військові дії, зниження добробуту населення та брак кадрів.

Related posts