Сьогодні з російського полону повертається військовий медик, Герой України Віктор Івчук.
Так збіглося, що саме сьогодні, 13 вересня, "ФАКТИ" опублікували інтерв'ю з дружиною Віктора Івчука, Вікторією. 29 місяців її чоловік перебував у російських катівнях, останні дев'ять з яких про нього не було ніяких звісток.
"49 українців повернулися додому. Серед них воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби, а також цивільні громадяни. Серед них – Леніє Умєрова, дівчина, яку російські сили захопили в полон, коли вона прибула, щоб подбати про свого хворого батька. Також вдалося звільнити ще кількох захисників та захисниць "Азовсталі". Серед повернувшихся – Герой України, військовий медик Віктор Івчук", – зазначив президент України Володимир Зеленський.
Командування Медичних сил перевело полковника Івчука на посаду начальника Маріупольського госпіталю за місяць до повномасштабного вторгнення з метою посилення медзакладу. В окупованому місті полковнику довелося виконувати різні функції: він їздив на власній машині під постійними обстрілами й підбирав поранених на вулицях, привозив їх до шпиталю й асистував хірургам, бо кадрів не вистачало -- щонайменше половина колективу виїхала з міста. А коли 16 березня 2022 року російські війська розбомбили останній працюючий корпус шпиталю, начальник госпіталю прийняв рішення розділити лікарів і поранених, які вижили, на дві частини й перебазувати їх на заводи "Азовсталь" та імені Ілліча. Він сам залишився на комбінаті Ілліча.
Вікторія отримала інформацію від колег Віктора, які повернулися з полону. Вони розповідали, що, незважаючи на відсутність базових умов, практично без сну та відпочинку, продовжували рятувати людей наскільки це було можливим. Спочатку їм не вистачало медикаментів і бинтів. Потім закінчилися навіть скромні запаси їжі та води. Вони ділили кожну краплю води між пацієнтами, самі ж залишалися без пиття.
11 квітня, коли зникла будь-яка надія на допомогу, бойові підрозділи, що знаходились на заводі, вирішили йти на прорив, аби дістатись "Азовсталі". Медики перенесли поранених у вантажівки й колона вирушила. Однак прорватись не вдалось. Колону обстріляли. Багато людей загинуло. Ті, хто вижив, мусили повертатися на заводські руїни... А наступного дня дружині Віктора Івчука прийшло повідомлення з невідомого номера: "Нас захоплюють у полон".
"Я була вкрай розчарована, що окупанти, нехтуючи міжнародними гуманітарними нормами та Женевською конвенцією, насильно затримали медичних працівників. Вони зобов’язані були їх відпустити! Але цього не сталося. Заявили, що планують обміняти їх на своїх військових", -- зазначила Вікторія в інтерв'ю.
З того часу Вікторія отримала лише одного листа від чоловіка без дати, в якому він повідомляв, що з ним усе добре. Але вона знала, що він пройшов через Оленівку, а згодом був вивезений до колонії у Старому Осколі Білгородської області. Час від часу ті, кого вдавалось звільняти, давали їй надію: "Віктор живий. Тримається й інших підбадьорює". 9 місяців тому його вивезли зі Старого Осколу у невідомому напрямку, і з того часу дружина не знала, де її чоловік.
Для координації зусиль у пошуку зниклих безвісти рідних, Вікторія Івчук разом із родинами військових медиків, які потрапили в полон, заснувала та очолила громадську організацію "Військові медики України". Ця організація активно співпрацює з різними державними, правозахисними та суспільними інститутами. Один із ключових аспектів її публічної діяльності — проведення регулярних акцій на підтримку військовополонених під гаслом "Не мовчи! Полон вбиває".
У червні цього року Вікторія, разом із жінками, чиї близькі захищали Маріуполь та незаконно перебувають у російських в'язницях, мала зустріч з Папою Римським. Вони звернулися до нього з проханням про допомогу в звільненні українських військовополонених. Під час цієї важливої аудієнції Вікторія Івчук подарувала понтифіку символічний медичний халат, на якому були зображені фотографії полонених медиків.
Вікторія Івчук щиро надіялася, що після того, як ЗСУ захопили значну кількість російських військових на Курщині, з'явиться можливість обміняти Віктора. Сьогодні її мрії стали реальністю...
Раніше про жахіття російського полону розповів військовий медик Сергій Коршун, який брав участь в обороні Маріуполя, а потім разом з побратимами був змушений здатися.