Блокування Telegram: як росія застосовує платформу для розповсюдження фейків і дезінформації


Засновника месенджера Telegram Павла Дурова звільнили з-під варти під заставу у 5 мільйонів євро. Окрім цього, йому заборонено покидати Францію. Розслідування триває, повідомила паризька прокуратура. Відмова "цензурувати правду" чи кримінал? Що насправді інкримінують засновнику Телеграм? Як росія використовує застосунок Дурова для поширення фейків та дезінформації під час війни? Яким чином спецслужби вербують людей для диверсій, а російська армія використовує Телеграм для атак по українських містах - дізнавалися мої колеги.

Телеграм - головний месенджер цієї війни?

Арешт засновника Telegram підкреслив особливу роль цього месенджера в найкривавішому конфлікті в Європі з часів Другої світової війни.

Український лідер Володимир Зеленський:

Telegram функціонує в Україні. Так, це правда.

Як ворог поширює дезінформацію через Telegram? Яким чином російська армія використовує платформу для атак на мирні українські міста?

Іван Ступак, експерт з військової аналітики:

У російських військових відсутні інші варіанти зв'язку, окрім Telegram, під час бойових дій.

Відмова від "цензури правди" чи правопорушення? Що саме закидають Дурову?

Ігор Соловей, очільник Центру стратегічних комунікацій:

Телеграм став своєрідним даркнетом, де немає жодних правил чи норм. Безумовно, Телеграм становить загрозу національній безпеці України, як інформаційній, так і воєнній.

Засновника Telegram Павла Дурова заарештували у Франції в аеропорту Ле-Бурже після прибуття з Азербайджану на власному приватному літаку 24 серпня. Згодом виявилося, що його підозрюють у причетності до серії злочинів, що включають 12 епізодів. Звинувачення стосуються відмивання грошей через Telegram, наркоторгівлі, поширення хакерського програмного забезпечення, експлуатації дітей та відмови надати інформацію про ці злочини французьким правоохоронним органам.

Аліна Тропиніна, аналітикиня "VoxCheck":

Телеграм перетворився на універсальну платформу для розміщення будь-якого контенту, що створює суттєві ризики. Проблема полягає не в особистості Павла Дурова чи його політичних переконаннях, а в самій структурі Телеграму. Для російських урядовців та блогерів цей месенджер став зручним інструментом для поширення дезінформації через відсутність ефективної системи модерації контенту.

Аналітики незалежної організації "VoxCheck", яка займається фактчекінгом, повідомляють про цілеспрямовані кампанії з дезінформації. За словами Павла Дурова, він створював Telegram як безпечний месенджер для надійної комунікації між користувачами. Проте з часом платформа перетворилася на значне джерело неправдивої інформації. Telegram дозволяє існування анонімних груп, які використовуються як спецслужбами, так і урядовими органами в росії. Дезінформація та поширення фейків значно впливають на інформаційний простір.

Аліна Тропиніна, аналітикиня "VoxCheck":

Існує таке явище, як проросійські телеграм-канали, які маскуються під українські та намагаються створити враження, що вони є частиною українського медіапростору. Проте насправді ці канали можуть бути контрольовані російськими структурами. Відмінною рисою таких каналів є автоматизоване поширення новин миттєво, без жодної перевірки чи контролю за створенням контенту.

Саме завдяки соцмережам, а мова йде не лише про Телеграм, але й про раніше популярну в Україні "ВКонтакте" Павло Дуров став мільярдером. Зараз Forbes оцінює його статки в 15,5 млрд доларів. Дуров на 122 місці у списку найбагатших людей світу.

Після затримання Павла Дурова Кремль охопила справжня паніка. Незвичайним чином об'єдналися як чиновники, так і блогери-пропагандисти, створюючи «єдиний фронт» на підтримку засновника Telegram. Як це стало можливим? Адже Дуров, на перший погляд, завжди займав прогресивну позицію і був в опозиції до російської влади. Він неодноразово розповідав про переслідування з боку ФСБ. За офіційною версією, у 2014 році Дуров вимушено продав свою частку у "ВКонтакте" і покинув країну, заявивши, що зворотного шляху немає, особливо після того, як він відмовився співпрацювати з владою. Навіть в одному з останніх інтерв'ю Такеру Карлсону Дуров згадав про тиск, який на нього чинили в Росії.

Варто зазначити, що Дуров приїхав до Франції з Баку, де в той самий період перебував президент Російської Федерації. Проте, за інформацією, їхня зустріч, здається, не відбулася.

Але коли французькі спецслужби затримали Дурова, кремль розгорнув велику кампанію на підтримку засновника Телеграм.

Іван Ступак, експерт з військової аналітики:

Ми дійшли висновку, що російські відомі особи виступили на підтримку платформи, а також численні боти приєдналися до цієї захисної кампанії. Отже, аргумент про те, що ця ситуація має проросійський характер і що ми не можемо надалі користуватися цією платформою, набуває все більшої обґрунтованості.

І мова йде не лише про позицію Дурова. російські військові блогери та пропагандисти відкрито заявляють, що Телеграм застосовується під час бойових дій та під час атак на українські мирні міста.

Кирило Федоров, активний пропагандист:

Щойно вчора ми використовували "Іскандери", орієнтуючись на дані з Телеграму. Наша артилерія і авіація також корегуються за допомогою цього месенджера. Незалежно від того, кому це подобається чи ні, це сьогодення.

Чи може це бути правдою? Ми попросили військових експертів підтвердити або спростувати цю ворожу тезу пропаганди.

Іван Ступак, експерт з військової аналітики:

У російських військових на полі бою відсутні альтернативні засоби зв'язку, окрім Телеграму. Передача даних і координат здійснюється надзвичайно швидко саме через цей месенджер. Також через Телеграм відбувається вербування українців, хоч і не завжди. Я вважаю, що це доволі правдиве твердження. Росіяни самі це визнають: з одного боку, вони жартували, коли затримали Павла Дурова, з іншого - підтверджували. Був навіть випадок, коли затримали начальника зв'язку збройних сил РФ.

Ігор Соловей, очільник Центру стратегічних комунікацій:

Російські блогери висвітлюють реальний стан справ у російській армії, зокрема відсутність спеціалізованого зв'язку. Виявилося, що кошти, які мали бути використані для створення цієї системи, були розкрадені, як це часто трапляється в Росії, а зв'язок так і не був налагоджений. Натомість вся комунікація між підрозділами здійснюється через платформу Телеграм.

Російські спецслужби використовують Телеграм для вербування агентів, які виконують диверсійні завдання не лише в Україні, але й у країнах Євросоюзу. Це може бути однією з причин, через яку західні спецслужби прагнуть отримати доступ до даних з цього месенджера.

Яке майбутнє чекає на Telegram в Україні після затримання Павла Дурова? У суспільстві знову активізувалися обговорення стосовно ймовірної заборони цього месенджера.

Ігор Соловей, очільник Центру стратегічних комунікацій:

Ця платформа несе загрозу національній безпеці, і якщо ми мислимо категоріями державності та захисту державних інтересів, то рішення про долю російської платформи лежить на поверхні.

Дискусії продовжуються і серед представників влади. Поки що ситуація з засновником Telegram Павлом Дуровим не впливає на функціонування цього месенджера в Україні. Планується обговорення серед держав ЄС. Це зазначив президент Володимир Зеленський під час форуму "Україна 2024. Незалежність".

Український лідер Володимир Зеленський:

На сьогодні це жодним чином не впливає на функціонування Telegram в Україні. Щодо різних дій та нашої політики в Україні, особливо у таких чутливих питаннях, ми діємо як майбутній член Європейського Союзу. Тут повинні постійно відбуватися обговорення, діалоги та узгодження між країнами ЄС, на мою думку.

Аналітики стверджують, що Телеграм перетворився на платформу для пропаганди війни та дезінформації. Тож радять українцям не передавати особисті дані, дані про дітей та жодні документи через цей додаток.

Ігор Соловей, очільник Центру стратегічних комунікацій:

Що можна зробити вже сьогодні: утримуватися від використання Телеграм для передачі інформації та обговорення делікатних тем. Звести до мінімуму доступ цього додатку до особистих даних, збережених на вашому смартфоні.

28 серпня було повідомлено, що Павло Дуров вийшов з-під варти під заставу у розмірі 5 мільйонів євро. Йому заборонено виїжджати за межі Франції, а його справа перебуває під особливим наглядом.

Related posts