Небезпека на горизонті: спекотне літо сприяло прискореному таненню льодовиків Швейцарії.
Цього року швейцарські льодовики втратили 2,5% свого обсягу.
У 2024 році танення льодовиків у Швейцарії перевищить середній показник, чому сприяло спекотне літо.
Як пише Reuters, в поточному році швейцарські льодовики танули зі швидкістю вищою за середню, цьому сприяло виснажливо спекотне літо.
Згідно з інформацією моніторингового ресурсу GLAMOS, на початку цього року гляціологи відзначали щедрі снігопади у зимовий та весняний періоди в Альпах. Експерти сподівалися, що це означатиме зменшення масштабних багаторічних зсувів льоду або навіть зупинку його втрат. Проте, у серпні вчені виявили рекордні показники втрати льоду по всій країні – середня температура цього літнього місяця була на кілька градусів вища за нуль, навіть на станції Юнгфрауйох, що знаходиться на висоті 3571 метр над льодовиком Алеч.
Згідно з інформацією, наданою GLAMOS, швейцарські льодовики цього року скоротили свій об'єм на 2,5%, що є вищим за середній показник за останні десять років.
"Мене насторожує те, що, незважаючи на ідеальні умови для льодовиків цього року - з достатньою кількістю снігу взимку та прохолодною, дощовою весною, цього все ж виявилося недостатньо. Якщо така тенденція, яку ми спостерігали в цьому році, продовжиться, це може обернутися катастрофою для швейцарських льодовиків", - зазначив Маттіас Хусс, керівник GLAMOS.
Один із факторів, що сприяв швидкому таненню льоду цього року, – це пил, принесений з Сахари. Цей пил надає льодовим масивам коричневі або рожеві відтінки, що знижує їхню здатність відбивати сонячні промені.
На фотографіях, опублікованих Хуссом у соціальних мережах, видно брудні струмки, які йдуть крізь такі тонкі крижані покриви, що крізь них проступають каміння та гравій.
Більше ніж 50% усіх льодовиків Альп розташовані на території Швейцарії, де через зміни клімату температура зростає приблизно вдвічі швидше, ніж у середньому по світу. Як повідомляє Reuters, минулого тижня уряд Швейцарії ухвалив рішення про перегляд деяких ділянок свого кордону з Італією, оскільки танення льодовикових масивів між цими двома країнами призвело до зміни вододілів, що визначають межі.
Якщо викиди парникових газів будуть і далі зростати, прогнозується, що до 2100 року альпійські льодовики втратять більше 80% своєї поточної маси.
"На початку року Європейський суд з прав людини виніс рішення, що Швейцарія не вживає достатніх заходів для пом'якшення наслідків кліматичних змін. Однак швейцарський уряд заперечує це, як повідомляє видання."
Як повідомляло агентство УНІАН, Італія та Швейцарія планують "оновити" певні ділянки свого спільного державного кордону внаслідок танення льодовиків. Зокрема, Федеральна рада Швейцарії затвердила угоду, яка призведе до корекції картографічних даних. В той же час, в Італії триває процес остаточного узгодження змін у кордоні, і після підписання угоди ця зміна буде підлягати ратифікації.
Суть полягає в тому, що спільний кордон проходить через альпійські піки, проте танення льодовиків призвело до зміщення історично визначеного кордону. Це обумовлено тим, що в деяких районах альпійські межі встановлюються вододілами або хребтовими лініями льодовиків, які в процесі танення можуть переміщатися, відповідно зміщуючи і сам кордон.