Насувається криза, про яку раніше не згадували: дослідники виявили регіони, де зміна клімату вже має помітний вплив на нашу планету.


Через кліматичні зміни найбільшу загрозу для пустель несе не посуха, а катастрофічні повені.

Внаслідок кліматичних змін планета стикається з серйозними загрозами для пустель, зокрема, катастрофічними повенями. Портові міста Близького Сходу та Північної Африки можуть зазнати значних руйнівних наслідків від цих повеней, оскільки ерозія ґрунту в прибережних зонах посилюється.

Цю інформацію повідомляє Science Daily.

Дослідники провели аналіз наслідків катастрофічних повеней, які мали місце минулого року в лівійському місті Дерна. Ця природна катастрофа забрала життя більше ніж 11,3 тисяч людей. На думку вчених, посилена ерозія ґрунту зіграла значну роль у виникненні таких трагічних наслідків.

За даними експертів, посушливі території планети стають надзвичайно вразливими в даний час. Одночасно, з розвитком кліматичних змін, спостерігається зростання частоти екстремальних погодних явищ.

В останнє десятиліття північноафриканська Сахара вже зіткнулася з небезпечним поєднанням погодних умов. Йдеться про періоди сильної посухи, які змінюються інтенсивними прибережними зливами.

Зростаюче опустелювання території веде до збільшення періодів посухи, в той час як зливи у регіоні стають частішими через підвищення температури морської води в Східному Середземномор'ї, спричинене глобальним потеплінням. Ці два чинники погіршують ерозію ґрунту, що призводить до утворення небезпечних грязьових потоків. У деяких випадках ці потоки здатні навіть зламати греблі, зазначає співавтор дослідження Ессам Хеггі з Лабораторії мікрохвильових систем, датчиків і візуалізації (MiXIL).

Попри поширену думку про те, що посухи є найбільшою загрозою для Сахари, Хеггі вважає, що це не так.

Результати дослідження показують, що найсмертоносніша повінь в Африці поєднувала в собі два фактори: велику кількість опадів і обвалення двох протипаводкових гребель. Ба більше, пересушений ґрунт перетворився на грязьовий потік, який збільшив щільність поточної води.

Дослідники кажуть, що потоки води були занадто забруднені, а це зі свого боку збільшило руйнування. У такий спосіб було зруйновано дві греблі, які були покликані захищати місцеве населення від паводку.

"Події, що відбулися в Лівії, можуть повторитися в численних населених регіонах Північної Африки та Аравійського півострова," – застерігають науковці.

Існують різноманітні ризикові чинники, зокрема, посилення штормів через зміни клімату та збільшення міського населення.

Нагадуємо, що зміни клімату можуть мати суттєвий вплив на економічну ситуацію в Україні. Фахівець пояснив, якими шляхами це може відбутися.

Related posts