Законопроєкт щодо створення єдиної системи відеомоніторингу в Україні був внесений до порядку денного Верховної Ради.
Законопроект встановлює, що об'єктами відеоспостереження є як громадяни, так і транспортні засоби.
Законопроєкт № 11031 "Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки", що створить правову базу для впровадження в Україні широкомасштабної системи відеоспостереження, був внесений до порядку денного засідання Верховної Ради.
У п'ятницю, 6 вересня, відбулася робоча нарада між представниками Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності та міністром внутрішніх справ Ігорем Клименком. Під час зустрічі керівництво МВС на реальних прикладах ілюструвало значення законопроєкту. Про це у своєму Facebook повідомив народний депутат і голова комітету Сергій Іонушас.
Згідно з даними комітету, у Ситуаційному центрі Міністерства внутрішніх справ відбулася презентація:
Проект закону встановлює єдині функціональні та технічні стандарти для систем відеоспостереження, що забезпечують публічну безпеку на центральному, регіональному та місцевому рівнях. Про це повідомили міністр внутрішніх справ Ігор Клименко разом із представниками Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності у спільній заяві.
Варто зазначити, що згідно із текстом законопроєкту, об'єктами відеомоніторингу будуть:
Ідентифікація інформаційного об'єкта "фізична особа" повинна проводитись на основі визначеного комплексу біометричних даних, а також відповідної інформації про особу:
Ідентифікація інформаційного об'єкта "транспортний засіб" здійснюється на основі таких даних: марка, модель, колір, рік випуску, номерний знак, а також відомості про власника транспортного засобу, включаючи прізвище, ім'я, по батькові, дату народження та адресу реєстрації місця проживання фізичної особи. Якщо власником є юридична особа, то потрібно зазначити повне найменування, ідентифікаційний код з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також адресу місцезнаходження.
Для отримання даних, необхідних для ідентифікації об'єктів, зафіксованих у системах відеоспостереження за громадською безпекою, центральна система відеомоніторингу здійснюватиме електронну взаємодію з такими джерелами, як Єдиний державний демографічний реєстр, Єдина інформаційно-аналітична система управління міграційними процесами, національна система біометричної верифікації та ідентифікації для громадян України, іноземців та осіб без громадянства, а також з Єдиним державним реєстром транспортних засобів і Державним реєстром фізичних осіб - платників податків.
У законопроєкті зазначено, що персональні данізберігаються та обробляються в системах відеомоніторингу стану публічної безпеки протягом строку, необхідного для досягнення цілей обробки таких даних, визначених законодавством, але не більше 15 років.
Кожна людина, чиї персональні дані зафіксовано в системах відеоспостереження за громадською безпекою, має право на:
Фінансування заходів, спрямованих на створення та експлуатацію системи відеоспостереження, здійснюється за рахунок державного бюджету, відповідно до кошторисних витрат Міністерства внутрішніх справ, міжнародної технічної допомоги та інших можливих джерел. Запропоновано, щоб закон вступив у дію з наступного дня після його публікації.
Дослідження викликів, що виникають у зв'язку з ризиками всебічного контролю та охороною особистих даних у контексті законопроєкту № 11031, представлено в експертних оцінках. Ознайомитися з цими думками та дізнатися, чи потрібен Україні загальний відеонагляд, можна у статті "Безпека проти приватності".