Попереджають про можливі масові звільнення: родичі військовослужбовців ЗСУ вимагають визначити конкретні терміни служби.
Проблема демобілізації залишилася невирішеною в рамках парламентських дебатів.
"Герої - не раби" - таке гасло лунало на Майдані Незалежності з вуст родичів військовослужбовців. У центрі столиці вони зібралися на мирний пікет, щоб звернутися до влади. Вимагають встановлення чітких термінів служби, щоб виснажені герої змогли повернутися додому. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Марії Дрозд.
Основні новини дня без зайвих оголошень та спаму! Друзі, приєднуйтесь до "5 каналу" у Telegram. Лише за хвилину ви будете в курсі всіх важливих подій.
Демобілізація є складним питанням, яке хвилює військовослужбовців і їхні родини. Незважаючи на численні обіцянки, це питання виявилося проігнорованим у мобілізаційному законодавстві, що викликає занепокоєння серед українців.
"Вони залишили своє цивільне життя, не бачать свої родини, не бачать своїх дітей", - наголосила дружина військовослужбовця ЗСУ Наталія.
Її чоловік пішов на фронт з перших днів повномасштабної агресії. Вона згадує, що тоді відчуття мети було сильнішим. Але ніхто не міг уявити, що військова служба триватиме так довго.
"Стою за свого чоловіка, який пішов у 2022 році добровільно на фронт. Вони знаходяться на сході України ще з 22-го року. Військові вже втомлені, зневірені, їм потрібна заміна", - сказала Наталія.
"Я зараз маю 22 роки. Які можливості відкриваються переді мною в майбутньому? Я живу, навчаюся та працюю, але в 25 років мені доведеться піти на службу в армію. А далі моє життя виглядає досить невизначено," - поділився думками Олександр, син військовослужбовця ЗСУ.
Юнак наразі не підпадає під мобілізацію, але зізнається, що не планує ховатися в майбутньому. Як і його батько, він готовий стати на захист своєї країни. Проте перспектива залишитися там на десятки років викликає у нього тривогу.
"Це повинно стати поглядом на майбутнє, коли ми захищаємо нашу країну, поки нове покоління не прийде на зміну моєму батькові, а потім, якщо буде потрібно, і мені. Цей процес має бути безперервним, а не так, як зараз, коли ми спираємось на плечі тих, хто вже три роки бореться", - підкреслив Олександр.
Активісти вимагають визначити конкретні терміни служби та демобілізувати військовослужбовців, які тривалий час знаходяться на передовій. Спільнота родин захисників неодноразово зверталася до відповідних державних установ та надсилала петиції, проте жодного разу їхні вимоги не були враховані.
Читайте також: В Україні порушили майже 90 тисяч справ за дезертирство та СЗЧ від початку війни.
"Ми звернулися до президента України з петицією, в якій наполягаємо на закріпленні термінів служби на законодавчому рівні — 36 місяців з такими ж бойовими коефіцієнтами. Це необхідно для організації поетапного звільнення військових у резерв. 15 травня ця петиція зібрала більше 26 тисяч підписів і була передана президенту. Проте на сьогоднішній день ми ще не отримали відповіді," — розповіла дружина військовослужбовця ЗСУ, Катерина.
Активістка каже, що останні скандали деморалізують захисників ще більше. Ситуація с МСЕКами, економічне бронювання, численні корупційні схеми дають чимало причин лютувати.
"Ви зараз бачите вже публічні заяви про СЗЧ. Сергій Гнєзділов, скажімо, приніс себе в жертву. Але він це зробив, щоб привернути увагу влади, суспільства, що військові виснажені, вони втомлені, їх потрібно міняти, бо в інакшому випадку це будуть масові СЗЧ. По-друге, від системного бойового виснаження вони втрачають мотивацію, координацію і здоров'я", - додала Катерина.
Проблема демобілізації залишилася невирішеною в рамках парламентських дебатів.. Під час ухвалення так званого закону про мобілізацію - момент щодо звільнення з війська справді прибрали. Пообіцяли повернутися до нього згодом. Проте і досі тиша.
Нині у комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони обговорюють можливість демобілізувати тих, хто боронить країну від початку великої війни. Одна з пропозицій - звільнення з війська після 36 місяців служби, повідомив член комітету Федір Веніславський.
Обговорюють й інші варіанти. Проте зізнаються - питання надскладне. Крім цього, каже Веніславський, у світовій історії майже немає прикладів повної демобілізації під час повномасштабної війни.