Золотовалютні резерви України значно зменшилися: у НБУ розкрили причини втрати коштів.


Міжнародні резерви України, які також називають золотовалютними (ЗВР), знову почали знижуватися після значного підвищення на 13,7%. За даними на кінець вересня 2024 року, їх обсяг зменшився на 8,1%, з 42,33 млрд до 38,89 млрд доларів. Витрати з цих "резервів" пішли на погашення зовнішніх боргів та підтримку стабільності гривні. Водночас, обсяги фінансових надходжень від іноземних партнерів України стали одними з найнижчих у 2024 році.

Сума золотих та валютних резервів вперше знову знизилася з рекордного рівня, що перевищував 43 мільярди, зафіксованого в кінці березня 2024 року. Це випливає з інформації, наданої Національним банком України (НБУ).

"Динаміка зумовлена валютними інтервенціями НБУ, які спрямовані на покриття структурного дефіциту валюти на ринку та згладжування коливань курсу. Крім того, на це вплинули боргові виплати країни в іноземній валюті. Частково ці операції були компенсовані надходженнями від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (валютні ОВДП) та малими обсягами міжнародної допомоги, які надійшли у вересні після значних коштів у серпні. Це ще раз підкреслило нерегулярність надходжень допомоги від міжнародних партнерів, характерну для цього року", – зазначили в НБУ.

Згідно з розрахунками регулятора, поточний рівень резервів забезпечує фінансування на п'ять місяців запланованого експорту. В міжнародній практиці "нормою" вважається наявність резервів на три місяці.

Зовнішні фінансові резерви України у вересні 2024 року: які фактори вплинули на їхній обсяг?

Золотовалютні резерви країни служать реалізації міжнародних розрахунків і платежів, включаючи обслуговування державного боргу, і навіть покриття дефіциту платіжного балансу. Вони також потрібні для підтримки стабільності національної валюти, дозволяючи Національному банку продавати іноземну валюту на міжбанківському ринку для компенсації її нестачі. Крім того, при надлишку іноземної валюти на ринку регулятор може скуповувати її для поповнення резервів.

В Україні ЗВР складається із цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота. Золото займає найменшу частку в резервах - на 1 жовтня це 6%. Цінні папери займають 76% всього обсягу ЗВР, а 18%, що залишилися, припадають на "живі" гроші.

Як зазначалося на OBOZ.UA, протягом кількох останніх років Україна не збільшувала свої резерви золота. Водночас, центральні банки в різних країнах активно купують золото.

Related posts