Три ключові фактори економічної стабільності України, які вразили Міжнародний валютний фонд.
В МВФ відзначають стійкість української економіки в час війни та здатність адаптуватись до економічних шоків - попри зниження прогнозу зростання для України.
У своєму останньому прогнозі Світової економіки Міжнародний валютний фонд скоригував очікування зростання валового внутрішнього продукту України на поточний рік, знизивши його до 3% з 3,2%, зазначених у квітневих оцінках. Крім того, прогноз для 2025 року також зазнав змін: тепер очікується зростання на рівні 2,5%, тоді як раніше прогнозувалося 6,5%.
Цей аналіз стосується суттєвих руйнувань енергетичних потужностей та прогнозованого ускладнення економічної ситуації в Україні, повідомив у бесіді з Голосом Америки високий чиновник Міністерства фінансів США Брент Німен. Він також підкреслив, що Україна демонструє вміння ефективно управляти в екстремальних умовах і успішно реалізовувати програму Міжнародного валютного фонду.
Фонд, що раніше передбачав закінчення війни в Україні вже в цьому році, тепер вважає, що конфлікт може тривати навіть до 2025 року. Цей новий прогноз відображений у п’ятому перегляді програми Фонду для України. Зміна в прогнозах є значущою, зазначає старша дослідниця Інституту економічних досліджень Олександра Бетлій.
Така зміна прогнозу, каже Бетлій в інтерв'ю Голосу Америки, впливає на економічний прогноз і закладає в програму Фонду оцінку фіскальних потреб з врахуванням продовження війни. Раніше Фонд прогнозував, що війна завершиться всередині 2024 року, що не дозволило добре передбачити потреби фінансування, каже дослідниця.
"Цього року виникла проблема, пов'язана з тим, що у планах та бюджеті було передбачено завершення більш інтенсивних заходів у середині року. Внаслідок цього уряд опинився у ситуації, коли коштів на забезпечення оборонної безпеки було недостатньо, і Міжнародному валютному фонду довелося коригувати свої прогнози," - зазначає Бетлій.
В Фонді підкреслюють, що, незважаючи на війну, Україні вдалося зберегти макроекономічну стабільність та уникнути економічного краху.
Гевін Грей, керівник місії Міжнародного валютного фонду в Україні, виділив три ключові чинники, які сприяли стабільності економіки країни.
1. Уряд та НБУ активно діяли, щоб відновити стабільність після початку повномасштабного вторгнення. Уряд відданий тому, щоб швидко відновити нормальне управління країною, на тлі таких викликів, як атаки на енергетику.
Грей озвучив ці думки під час свого виступу на заході, присвяченому відновленню України, що відбувся в рамках засідання Міжнародного валютного фонду та Світового банку, організованого італійським посольством у Вашингтоні у вівторок. За словами посадовця, податкові надходження залишилися на рівні: "Хоча донори надають підтримку Україні, сама Україна також виявила ініціативу, розподіливши тягар". Він також зазначив, що Національний банк оперативно реагував на початок війни, зберігаючи стабільність обмінного курсу.
2. Вдосконалення реформ. "Дійсно вражаюче, що в таких обставинах реформи продовжилися, підкріплені, частково, потребою досягнення прогресу на шляху до інтеграції з ЄС", - зазначає Грей.
3. Приватний сектор продовжив свою діяльність і адаптувався до викликів, спричинених війною. "Це стало для нас несподіванкою, оскільки ми не очікували, що економіка буде розвиватися в умовах конфлікту. Приватний сектор продемонстрував вражаючу стійкість", - зазначає чиновник.